Havlíčkův Brod

Havlíčkův Brod (do roku 1945 Německý Brod, německy Deutschbrod) je město ve stejnojmenném okrese, v kraji Vysočina, 23 km severně od Jihlavy na řece Sázavě. Jde o významnýdopravní uzel ležící zhruba uprostřed České republiky. V roce 2012 zde žilo přes 23 tisíc obyvatel.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Svojí mohutností vytváří dominantu města. Nachází se v severovýchodním nároží Havlíčkova náměstí v historické části. Jeho počátky sahají do 2. poloviny 13. století. Kolem roku 1380 byla zahájená rozsáhlá přestavba. V roce 1422 byl však objekt po dobytí města husitskými vojsky poničen. V první polovině 17. století byl pak barokně přestavěn. Součástí chrámu je mohutná čtyřpatrová věž, jejíž zvon Vilém ulitý ve 30. letech 14. století patří k nejstarším zvonům v Čechách. Dalšími zvony jsou Václav a Barbora. Další zajímavostí jsou kostelní hodiny, které vedle běžného dvanáctihodinového ciferníku mají ještě jeden a to čtyřiadvacetihodinový.

Morový barokní sloup

Zvaný také mariánský, byl postaven neznámým autorem přibližně v období 1702-1717. Budování sloupů bylo rozšířeným způsobem manifestace víry v křesťanských zemích zejména v období 17. a 18. stol. Mariánské sloupy se stavěly k větší slávě Panny Marie; často jako díkuvzdání za ukončení moru či jinou významnou pomoc.

Park Budoucnost - socha Karla Havlíčka Borovského

Nachází se ve svahu městského parku Budoucnost, který se rozkládá na východním okraji historického centra. Socha je umístěna na volném prostranství a je vidět z několika míst města. Je i nejvýraznějším prvkem tohoto parku. Pochází z dílny sochaře Bohumula Kafky a byla vytvořena v roce 1924.

Štáflova bašta

Městské opevnění se budovalo v letech 1310-50. Z této hradby se dochovala pouze jedna nárožní věž - Štáflova bašta. V roce 1957 zde byl otevřen památník malíře Otakara Štáfla. Jsou zde instalovány originální předměty dokumentující jeho život a dílo. Památník prošel rekonstrukcí ke 100. výročí malířova narození

Štáflova chalupa

Jde o ojedinělou ukázku zdejšího stavení venkovského typu. Pozdně středověký objekt, jehož nejstarší část lze datovat do 16. století, byl do původní podoby restaurován v roce 1999. Je v něm zachována starobylá dymná jizba s horním větracím otvorem pro odvod kouře, povalový strop a černá kuchyně. Objekt je přístupný veřejnosti, neboť slouží jako antikvariát a místo pro různé krátkodobé výstavy.

Klášterní kostel sv. Rodiny

Klášterní kostel by vybudován v letech 1679-96. Kostel včetně barokního mobiliáře byl v letech 1969-80 restaurován a zpřístupněn veřejnosti. Dnes slouží zejména ke koncertům vážné hudby.

Fotogalerie:

Výlet do Havlíčkova Brodu - 30. července 2010. Během naší návštěvy probíhala rekonstrukce Havlíčkova náměstí. Všimněte si hodin na věži, na kterou jsme se bohužel nedostali, nevhodná otevírací doba.


Kostel Nanebevzetí Panny Marie Kostel Nanebevzetí Panny Marie
Krajská knihovna Krajská knihovna
Havlíčkovo náměstí Havlíčkovo náměstí
Havlíčkův dům Havlíčkův dům
Havlíčkův dům Havlíčkův dům
Havlíčkův dům Havlíčkův dům
Havlíčkovo náměstí Havlíčkovo náměstí
Havlíčkovo náměstí Havlíčkovo náměstí
Morový barokní sloup Morový barokní sloup
Havlíčkovo náměstí Havlíčkovo náměstí
Věž kostela Nanebevzetí Panny Marie Věž kostela Nanebevzetí Panny Marie
Cesta do Parku Budoucnost Cesta do Parku Budoucnost
Park Budoucnost - socha Karla Havlíčka Borovského Park Budoucnost - socha Karla Havlíčka Borovského
Park Budoucnost - altánek Park Budoucnost - altánek
Štáflova bašta Štáflova bašta
Štáflova bašta Štáflova bašta
Štáflova bašta Štáflova bašta
Štáflova chalupa Štáflova chalupa
Klášterní kostel sv. Rodiny - pohled zezadu Klášterní kostel sv. Rodiny - pohled zezadu
Pivovarský hostinec Rebel Pivovarský hostinec Rebel

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se