ZOO Ohrada

Během týdenního pobytu v Hluboké nad Vltavou a po sobotním příjezdu byl výlet do ZOO hned na pořadu prvního dne. Neděle 20. července 2014. Dopolední čtyřkilometrový výlet byl celkem příjemný. Sluníčko už začínalo pěkně topit, tak jsme ještě na pumpě doplnili tekutiny, opravdu jen vodu ;-), abych měl v batohu co nosit a vyšlápli. Cesta kolem rybníku je sice dlouhá, ale krásná krajina. Po Jihlavě a Praze je to třetí ZOO, kterou jsme navštívili. Je z nich sice nejmenší, samozřejmě nemohu porovnávat s dvěma daleko většími městy, ale o to příjemnější. Mimochodem, fotky ze ZOO Jihlava + video ze ZOO Praha taky brzy vložím.

110 kaček za dospělého, ale jo, to ujde. Navíc máte v ceně Lovecký zámek Ohrada. Je otázka, jestli by bez toho zámku bylo vstupné levnější. Asi ne. Takhle je to takový malý bonus navíc. Ale co, když je to už v ceně, tak jsme se tam také podívali. Ale fotky budou zvlášť, tady jenom ZOO. Jedno z prvních videí:

A hned druhé, klasický tahoun všech ZOO. Půjdeme na opičky, půjdeme? Tak jó:

Medvědy jsme si nemohli nechat ujít. Chtěli jsme se vrátit na jejich krmení, ale nakonec jsme tou dobou byli na druhém konci ZOO. Což není sice daleko, ale tak prostě neuvidíme všechno ;-) Jen mě teď mrzí, když vidím na jejich webu, že mají nový poddruh Medvěda Altaje.O kousek dál si medvěda zkouším na vlastní "kůži" ;-)

Tak příště? Taky mě mrzelo, že vlk a podobné potvůrky byli jako vždy někde schované. To samé u tygra, nakonec jsem ho našel schovaného v kmeni, ale daleko. Až se budeme po okruhu vracet, zkusím ještě jednou. Až teď vidím, že se tygr jmenuje Oliver. Žádný vtip mě nenapadá ;-) Ještě stihneme supy a podobně než dorazíme do půlky cesty, prohlédnu si kozyčky a jdu hledat bufet nebo něco podobného. Nenacházím ani bufet, ani něco podobného, objevil jsem příjemné překvapení v podobě super restaurace. Obrovské porce, pivo Bernard, v kolik že zavírají? Né, jasně, jen oběd.

Druhý pokus u tygra už byl úspěšný. Dokonce se povedlo pěkné video. Jen bych chtěl říct, ale nesmějte se, všimněte si jak s kamerou couvu, když tygr na začátku plave ke mě a zmizí mi z pohledu. Úplně jsem měl pocit, že vyskočí nahoru ;-)

A pak už to šlo rychle. Za 5 korun jsem nakoupili v automatu krmení pro kachny a ryby a naházeli jim to. Šikovná věc, těch automatů je plná ZOO a určitě lepší než jim házet chleba se sádlem. A pak už poslední video od papoušků. Videí bylo víc, ale nekvalitní a ty kde nic nebylo jsem vyřadil.

Nakonec nám prohlídka trvala asi 3 hodiny. Celkem pohodička. Takže si ještě prohlédneme Lovecký zámeček. Ale to až v pokračování nazvaném Lovecký zámek. Možná si všimnete ;-), že fotografie nemají popisky. Opravdu by jste na mě byli takový a nechali mě ty hromady fotek ještě popisovat? A ruku na srdce, kdo si všechny popisky u zvířat v ZOO doopravdy čte? Přeji příjemnou zábavu... Míra

Nakonec co o ZOO Ohrada říká Wikipedie:

Zoo Ohrada byla založena ze soukromé iniciativy Dr. Adolfa Schwarzenberga a jeho manželky v parku u loveckého zámku Ohrada, který již tou dobou nebyl využíván pro své původní účely. Slavnostně byla zahrada otevřena 1. května 1939 a ještě v témže roce se tam přišlo podívat přes 33 tisíc návštěvníků. Po druhé světové válce zoo i zámeček převzal stát, ale správci byly postupně různé organizace, jejichž činnost většinou souvisela s myslivostí a podmínky chovu zvířat nebyly uspokojivé. Návštěvnost se však už v 60. letech pohybovala kolem 150 tisíc lidí ročně. Za posledního správce tohoto typu, Zemědělského muzea Praha, návštěvnost klesla až na polovinu a uvažovalo se dokonce o zrušení zoo. V roce 1971 zoo převzal Jihočeský kraj, pod jehož vedením ze zoo vznikla příspěvková organizace Zoologická zahrada Ohrada a osamostatnění jí přineslo výhody dalšího rozvoje. Chovná zařízení se modernizovala a zvýšil se počet chovaných druhů, s čímž rostl i počet zaměstnanců a stejně tak návštěvnost zoo. V roce 1990 převzal zoo Ohrada jako zřizovatel Okresní úřad v Českých Budějovicích, podařilo se další rozšíření (v současnosti má zoo rozlohu 6 ha, z čeho je 1,8 ha přístupné veřejnosti) a po roce 2000 bylo přebudováno i potřebné provozní zázemí. V roce 2007 se expozice rozrostly o areál Český les, Jezevčí skály.

Oficiální www stránky ZOO Ohrada.

Fotogalerie


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se