Meteorologický stožár Křešín

Meteorologický stožár Křešín měří 250 metrů. Vybudován byl v období 6/2012 - 6/2013. Celý stožár byl složen ručně jen s pomocí kladek. Je součástí projektu CzechGlobe (Centrum výzkumu globální změny), který se zaměřuje na zkoumání změn klimatu v České republice.

Základní parametry stožáru:

Výška: 250m

Základna: trojúhelník o stranách délky 2,6m

Celková délka lan: 2600m

Celková délka trubek: 4000m

Hmotnost: 250t

Ukotvení: v pěti úrovních do tří směrů patnácti lany

Složení: z šestimetrových ocelových dílců

Stožár disponuje doplňkovými konstrukcemi: žebříkem, kabelovými lávkami, třinácti plošinami pro odpočinek a umístění technologických zařízení, třemi ochozy, konzolami pro osvětlení a pro měřicí zařízení a rovněž prvky pro kotvení výtahu.

Žebřík je navržen bez ochranného koše se zachycovačem pádu na pevném vedení, které je umístěno na žebříku a tvoří nezbytnou součást systému bezpečného pohybu po stožáru.

Motorový výtah, pohybující se šachtou uvnitř ocelové konstrukce, má nosnost 320 k, pohybuje se rychlostí 0,3 m/s do úrovně 230 m. Cesta až nahoru zabere asi 20 minut.

Atmosférická stožár patří k nejvyšším stavbám v České republice. V žebříčku je na čtrnáctém místě.

"Kotvený stožár vysoký 250 metrů je nejvyšší stavbou v Česku, která kdy byla postavena pro vědecké účely," uvedla mluvčí CzechGlobe Petra Rajsnerová. Vyšší jsou pouze elektrárenské komíny a vysílače. Stožár je zároveň vůbec nejvyšší stavbou v republice vybudovanou po roce 1989.

22 přístrojů, umístěných na stožáru, měří v několika výškách různé parametry vzduchu a odesílá je do celosvětové sítě. Tam probíhá sledování koncentrace skleníkových plynů a jejich pohyb.

 Zdroj: EXPO DATA spol. s r.o.

Fotogalerie:

Fotografie a video: 19. března 2015.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se