Cyklo výlet kolem Pelhřimova

8. května 2017 - text Miroslav Galko

Pět minut před zazvoněním budíku mě 7. května v 7:55 vzbudil déšť. Pršelo pěkně. Bohužel. Výlet kolem Pelhřimova jsme s partnerkou Jířou a kamarádkou Péťou naplánovali na 9:00. Rozloučil jsem se s projížďkou na kole, ale naštěstí předčasně. V devět už začínalo být hezky. A tak v deset hodin start směr Starý Pelhřimov.

Před půl jedenáctou první nepříjemnost. Po ranním dešti cesta ze Starého Pelhřimova do Čakovic téměř neexistovala. Zůstalo jen bahniště a stálo dost úsilí dojet do Čakovic. Tak první přestávka přišla vhod. Občerstvení a fotografování :-) Kaplička a o půl kilometru dál Čakovický mlýn, říčka Hejlovka a další.

Čakovice

Řeknu vám jednu věc, bez navigace bych měl asi velké problémy nezabloudit :-) Příkladem je například hledání cesty do obce Lipice. Jeden z nejhoších kopců (stoupání), který jsme museli zdolat. Během výletu jsme měli převýšení 100 metrů. Uprostřed kopce pěkná studánka. Nahoře už se jelo pěkně. Sluníčko, modré nebe a Lipice před námi. Křížek na fotkách je pár desítek metrů mimo trasu.

V Lipici toho bylo hodně. A protože já fotografuji úplně vše, začal jsem starou nákladní váhou a pokračoval jsem kulturními památkami: kaplí se zvoničkou a pamětním kamenem. U toho se zdržíme a dovolím si citovat z webu Lipice.czMůžeme se zmínit  o velmi starém památném kameni na návsi před statkem čp. 13, kde se kdysi říkalo "u Oubrechtů". V žule je uprostřed vytesán kříž, po levé straně sekyra a nůž, po pravé straně kulatá houska. Nahoře nápis starými literami: "Václav Kafka", dole pak "zabit kamenem". Uprostřed ještě rok 1566. Jak pověst vypravuje, odbývala se v tom stavení muzika, při níž servali se řeznický s pekařským - zda mistr či tovaryš a zda pro ženskou či jinou příčinu - se již neví.

Pamětní kámen - Lipice

Kruhová trasa měla jednu malou odbočku do Bitětic. Tím směrem se nachází památník parašutistů a v obci jsem chtěl opět fotografovat kapličku. Chválím děvčata, že si výlet nezkrátila a několikakilometrovou zajížďku absolvovala se mnou i když jsme se stejně museli vrátit do Lipice.

Cestou do Bitětic jsme zastavikli u památníku parašutistů. Dovolím si opět citovat, tentokrát z webu Historický Kaleidoskop: Parašutisté z oddílu Dr. Miroslav Tyrš seskočili ve středu 25. října 1944 o půl deváté večer v prostoru mezi obcemi Lipice, Bitětice a  Pejškov, západně od Pelhřimova.

Památník parašutistů

V Bitěticích již zmíněná krátká zastávka na fotografování a cesta zpět přes Lipice do Pejškova. Za Lipicí ještě další fotka křížku a frčíme. V Pejškově mě celkem neúspěšně pronásledovalo cosi psího malého :-) Na návsi kaplička a vývěsní tabule s povídáním o historii obce a krátké povídání "Studánka u Pejškova z knihy Dědečku, povídej...

Historie Pejškova - z knihy Dědečku, povídej...

Protože nebe se začalo zatahovat tak ještě rychle vyfotit další starou nákladní váhu a směr hlavní silnice a Stanovice. Tam jsme přijeli již za mírného deště kolem jedné hodiny. Sotva jsme se stačili schovat na zastávce a pěkně sprchlo. To zase tak moc nevadilo, protože jsme pauzu využili na "oběd" :-) Za půl hodiny bylo po dešti a opět krásné modré slunečné nebe. Ve Stanovicích byla poslední zastávka na cestě do Pelhřimova. Pěkné místo, pěkná obec, kaple Narození Panny Marie, obec, Pachtův špýchar - zemědělské muzeu a "Posezení u studny".

Kaple Narození Panny Marie - Stanovice

Nechyběla ani poslední nákladní váha :-) Posezení u studny je také moc pěkné místo, zvlášť když zrovna svítilo sluníčko. Bohužel po dešti opět blátivá cesta, naštěstí už poslední, směr Vlásenický dvůr. Dál na Vlásenici už opět konečně asfalt a bez zastávky, protože Vlásenice už je zmapována, vzhůru do nejdelšího kopce. Skoro dvoukilometrové stoupání. Jak se říká, to nejlepší nakonec. Poslední kopeček u Stráže už nebyl žádný problém.

Mapa výletu

S "menší" projížďkou, kolem Stráže a dál, měřila trasa 24 kilometrů. Převýšení 100 metrů. 4asově 5 hodin. Bez přestávek asi necelé 3 hodiny, možná jen dvě a půl. 1 město a 7 obcí: Pelhřimov, Starý Pelhřimov, Čakovice, Lipice, Bitětice, Pejškov, Stanovice, Vlásenice a opět Pelhřimov. Děkuji a už plánuji další "podobný" výlet :-) Míra.

Čakovice

Na fotografiích obec Čakovice a kaplička. Na posledních fotkách Čakovický mlýn, můstek přes říčku Hejlovka a studánka v kopci do Lipic.

Wikipedie: Čakovice (německy Tschakowitz) je malá vesnice, část okresního města Pelhřimov. Nachází se asi 4 km na severozápad od Pelhřimova. V roce 2009 zde bylo evidováno 26 adres. V roce 2001 zde trvale žilo 29 obyvatel. V údolí severozápadně od osady protéká říčka Hejlovka. Čakovice leží v katastrálním území Čakovice u Pelhřimova o rozloze 3,25 km².


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Lipice

Fotografie: Křížek před obcí, sklípek, nákladní váha, jedna "omylem" fotka s kolem, kaple se zvoničkou, památník padlým, pamětní kámen a památník parašutistům.

Wikipedie: Lipice (německy Lipitz) je vesnice, část okresního města Pelhřimov. Nachází se asi 5,5 km na severozápad od Pelhřimova. V roce 2009 zde bylo evidováno 62 adres. V roce 2001 zde trvale žilo 56 obyvatel. V údolí východně od osady protéká říčka Hejlovka. Lipice je také název katastrálního území o rozloze 3,94 km².


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Bitětice

Fotografie: Kaple a křížek na návsi.

Wikipedie: Bitětice (německy Bitietitz) je malá vesnice ležící 5,1 km severozápadně od okresního města Pelhřimov, jehož je částí, na okraji kraje Vysočina. V současné době žije v Bitěticích okolo 40 stálých obyvatel. Název se vyvíjel od varianty Byetyeticz, Byeteticz (1379), Bytyetytz (1390), Bytyeczycz (1415), Bytieticze (1593). Místní jméno znamenalo ves lidí Bieťatových. Pojmenování je rodu ženského, čísla pomnožného, genitiv zní Bitětic.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Pejškov

Fotografie: Křížek kousek za Lipicí, vývěsní tabule s historií obce Pejškov, kaplička a další nákladní váha.

Wikipedie: Pejškov (německy Pejschkow) je malá vesnice, část okresního města Pelhřimov. Nachází se asi 6 km na západ od Pelhřimova. V roce 2009 zde bylo evidováno 29 adres. V roce 2001 zde trvale žilo 38 obyvatel. Pejškov je také název katastrálního území o rozloze 4 km².


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Stanovice

Fotografie: Nákladní váha, "Posezení u Studny", kaple Narození Panny Marie a foto 17 Pachtův špejchar - zemědělské muzeum.

Wikipedie: Stanovice (německy Stanowitz) je vesnice, část městyse Nová Cerekev v okrese Pelhřimov. Nachází se asi 2,5 km na severovýchod od Nové Cerekve. V roce 2009 zde bylo evidováno 62 adres. V roce 2001 zde trvale žilo 47 obyvatel. Stanovice leží v katastrálním území Stanovice u Nové Cerekve o rozloze 5,58 km². V budově Pachtova špejcharu při čp. 10 bylo v roce 2006 otevřeno malé zemědělské muzeum.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ostatní fotografie

Mapa výletu. Vyhlídka na Novou Cerekev. Konec Vlásenice. Stráž.


 
 
 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se