Špýchar
Žirovnice: Město - Špýchar - Zámek
Když Žirovnici převzal po svých rodičích Anně Lucii a Vratislavu Leopoldovi ze Šternberka jejich syn František Leopold Šternberk, pak pravděpodobně začal zámek upravovat tak, aby na něm mohl i on pobývat. Nechal před zámkem postavit velký špýchar - sýpku na obilí, na které je dodnes vidět znak Šternberků, letopočet 1707 a iniciály jména Františka Leopolda. Hrabě zemřel roku 1745. Hlavním sídlem vrchnosti přestala být Žirovnice až po roce 1830, kdy Leopold Šternberk zdědil po vymřelé starší linii rodu Zákupy a Častolovice. I přesto zde ve třicátých letech zde proběhla řada stavebních prací. Účel sýpky se po léta neměnil.
V posledních letech se v ní obilí neskladovalo a sloužila spíše jako prostor pro ukládání přebytečných věcí až do její rekonstrukce, která proběhla v roce 2007. Od roku 2007 je zde vybudována za podpory fondů Evropské unie a rozpočtu Města Žirovnice poutavá expozice venkovských tradic a řemesel. Ve třech rekonstruovaných podlažích, kde byly zachovány i původní dřevěné, barokní sloupy, je nyní téměř 1200 m² výstavní plochy. Při prohlídce zámeckého špýcharu můžete objevit, mnoho předmětů z nedávné venkovské minulosti, které se v Žirovnici a okolí dříve k zemědělským a dalším činnostem používaly.
Ve spodním patře si můžete prohlédnout větší předměty, od zemědělských strojů, až třeba po ruční hasičskou stříkačku. V druhém podlaží budou exponáty drobnějšího charakteru, tématicky rozdělené do skupin nářadí a nástrojů používaných k denním činnostem. Krásný, rozměrný, dětský, keramický betlém je prací dětí a pedagogů ze ZUŠ Gustava Mahlera v Humpolci.
Betlém je rozdělen do čtyř ročních období: jaro, léto, podzim, zima a je nádhernou ukázkou toho, co se v konkrétním ročním období na vesnici dělalo. Betlém obsahuje více jak 700 různých postaviček. Na výrobě betléma se někdy podílela i celá rodina studentů. Například papírové domečky, plůtky, atp. vyráběl 80- letý dědeček jedné žákyně. Expozici doplňuje zvukový záznam, který namluvili žáci literárně dramatického oboru ZUŠ v Hradci Králové.
Ve třetím patře nezapomeňte nahlédnout do venkovské světnice. Na protější straně je místnost pro konání zajímavých tématických výstav. V podkroví můžete obdivovat vazbu zdejšího krovu.
Zdroj: Město Žirovnice